Moje Kawasaki ZX-6R Ninja

Rozhodl jsem se, že se na následujících řádcích trochu rozepíšu o svojí motorce. Důvod je jasný, dostal jsem už stovky dotazů na tohle téma a pár ucelených odstavců textu mi usnadní život a vám přinese odpovědi, které vás zajímají.

ninja-01

 

Řeč čísel

Na začátek trochu čísel, protože na tohle se ptáte nejvíc. 

 

  

ROK VÝROBY

2005

 

 

VÝKON

96kW

 

 

OBJEM

636cm3

 

 

MAXIMÁLKA

268km/h

 

 

0-100 KM/H

3,5s

 

 

SPOTŘEBA

neřeš 

 

 

 

Jak si Tom vybral první velkou motorku

Psal se rok 2015 a bylo pěkně horký léto. Oslavil jsem, že žiju na tomhle světě už 24 let, dodělal jsem řidičák na neomezenou motorku a najednou je to tady. Můžu si koupit pořádný stroj! Mám našetřené nějaké peníze. Stačí si už jen vybrat. Pohoda! Poslední roky jsem stejně nedělal nic jinýho než, že jsem projížděl všechny možný videa, články a inzeráty, takže vím přesně co chci. Nebo ne?

Ať jsem se předtím věnoval motorkám sebevíc, najednou jediný co jsem věděl na jistotu bylo, že chci supersport a že se mi tak nějak vždycky líbila Kawasaki Ninja. Takže jsem byl zase na začátku a akce "analýza možností" mohla začít. Naštěstí se staly dvě věci, takže tahle únavná akce netrvala dlouho. Zaprvé mě nebavilo pročítat se nudnýma údajema o motorkách nebo sledovat recenze někoho, kdo má úplně jiný vkus než já. Zadruhé se ukázalo, že v mojí cenové hladině bylo na výběr jen pár supersportů. Konkrétně v užším výběru byla klasika Honda CBR600RR, Suzuki GSXR 600, Yamaha R6 a Kawasaki ZX-6R Ninja.

Narovinu říkám, že pro mě bylo nejdůležitější co ve mě motorka vyvolává za emoce a jak se mi líbí vizuálně. Bylo mi fakt jedno jak jezdí na okruhu a jestli má o trošku lepší podvozek než kolegyně z vedlejší továrny. Všechny ty motorky jsou stejně dobrý. Suzuki šla okamžitě z kola ven, protože se mi nelíbí supersporty s jedním světlem ve předu. Honda CBR mi přišla taková neutrální nenadchne, neurazí. O Yamaze jsem nevěděl co si mám myslet, ale působila na mě asi moc Japonsky. A Kawasaki Ninja mě prostě bavila, ale byla zelená. A zelenou fakt nemám rád.

Týden jsem žil v tom, že nevím co si koupím. Hodně špatný pro 24 letýho nadšence do motorek. Jednou takhle odpoledne v práci přišel nevyhnutelný čas prokrastinace (pro mladší publikum tzn. že se vám prostě nechce dělat to co musíte dělat a raději uděláte tisíc jiných zbytečných a nepodstatných věcí), takže si tak prokrastinuju na netu a zabrouzdám samozřejmě i k motorkám. Motorkari.cz, bazar, Kawasaki Ninja, Bum! Hned první nejnovější inzerát mezi asi 30ti zelenýma inzerátama na zelený Kawasaki byla jedna krásná černá slečínka, která na mě mrkla očkem. Ten inzerát jsem si ani pořádně nečetl a rovnou jsem volal.

Prohlídka, láska na první pohled, kašlu na smlouvání o ceně, plácneme si, převoz, úřady, přepis, koukám jak bývalý majitel mizí v dálce. Nejsem věřící, ale "ó můj bože" sedím na svojí černé Kawasaki Ninje. Ani jsem nevěděl kolik má najeto, kolik měla předchozích majitelů, že je z jedné strany docela podřená a někdo to prasácky zkusil opravit. Stejně by mi to bylo jedno. Jsem nadšený, že ji mám.

 

První fotka s Ninjou

Co uděláte když máte novou motorku? Vyfotíte se! Za ty kraťasy bych si dal pořádnou facku. Ale každý máme svý hloupý chvilky z minulosti no ne? Důležitý je, že se z nich poučíme.

ninja-02


Jeden jediný problém

Koupil jsem si 10 let starou motorku po pár majitelích, takže mi bylo jasné, že se musí objevit nějaký problém. A jsem nadšený z toho, že po 5 letech co motorku mám, se objevil jen jeden problém, který byl navíc způsobený "neodbornou úpravou motorky".

Pro zvědavce ... byl to laděný výfuk, který vidíte na fotce nad tímto odstavcem. Hodně se při jízdě zahříval. Jelikož je výfuk pod zadkem spolujezdce a ve stejných místech je i řídící jednotka motorky, tak se po cca 20 minutách jízdy řídící jednotka tak moc zahřála, že motorka prostě za jízdy chcípla. Po menší pauze, když řídící jednotka vychladla, se dalo jet dál, dokud se zase nepřehřála. Trvalo nám pár měsíců než jsme přišli na to co to bylo. Ještě jednou moc děkuju Lukášovi Řeháčkovi, který má stejnou motorku a pomohl nám problém vyřešit. Výfuk jsme předělali na stranu motorky a od té doby klid.

 

Nikdy nejsem spokojený s tím co vyjede z továrny

Už to tak nějak mám v sobě od mala. Všechno si musím přizpůsobovat podle svého a baví mě to. Mám rád originální věci. Mám rád černý věci. Mám rád tvůrčí proces a přemýšlení nad tím, jak věci posunout dál. Ninja už je sama o sobě nádherná motorka, takže jsem jen ladil detaily, teda zatím. V hlavě mám i větší plány, třeba na ně jednou dojde.

ninja-03

Co si tak vzpomínám tak jsem měnil zpětná zrcátka, černé páčky brzdy a spojky, černé závaží na řidítka, černé stupačky spolujezdce, led blinkry přední a zadní, menší držák na SPZ, výfuk, černé šroubky, černé plexi už bylo od nějakého předchozího majitele (děkuji) a sundal jsem pár zbytečných polepů.

 

Kdybych měl na Ninje něco změnit, tak by to byla zadní spolujezdcova část, která mi příjde hodně velká a oblá a přední světla. U světel se mi nelíbí, že při běžné jízdě svítí jen jedno světlo a druhé je dálkové. Taky mě začal bavit trend nových motorek, které mají led proužky pro denní svícení. Italští siestáři tohle vychytali parádně.

Snímek obrazovky 2020-02-06 v 21.55.01

 

Co bych naopak neměnil je jednoduchost motorky. Tohle je prostě stará (ne tak stará jako motorky s karburátorem a podobný vykopávky) škola, kdy motorku fakt řídíte a nikdo vám do toho nekecá. Žádné jízdní režimy, abs, palubní počítač, kontrola trakce a podobně. Prostě svoboda.

 

Koupil bych si ji znovu!

Fakt, že jo. Jezdím na ní spíše výletním tempem, protože nejsem kolínkář ani okruhář a ta motorka mě baví. Jezdím na ní do práce, po městě, dlouhý trasy 500 a víc km, jel jsem na ní v -4°C, fičel jsem 240 a víc km/h, jel jsem s ní po poli, ve dvou není problém, zní jako bestie a vypadá jako šelma na vrcholu potravinového řetězce. Je to supersport, takže to občas bolí, ruce, záda, krk, kolena, ale kdyby to bylo snadný, dělal by to každej.